FANDOM


Niektórzy traktują starsze rodzeństwo jak bogów. Mój starszy brat naprawdę jest bogiem. Słyszałaś o Zeusie? Ma wszystko, rządzi na Olimpie, a ja utkwiłem w Podziemiu.

Zeus to postać pojawiająca się w serialu Dawno, dawno temu. Debiutuje w odcinku Ostatnie namaszczenie piątego sezonu. W jego rolę wciela się David Hoflin.

Historia Edytuj

Przed pierwszą klątwą Edytuj

Zeus jest bogiem, synem Kronosa i starszym bratem Hadesa. W pewnym momencie życia ojciec wybrał go jako swojego następcę w sprawowaniu władzy na Olimpie, przez co zyskał wszystko, o czym marzył jego brat. To wzbudziło w Hadesie niechęć i gniew do pozostałych członków rodziny. Któregoś dnia, kiedy Zeus udał się do sypialni ojca, ujrzał martwe ciało Kronosa i Hadesa trzymającego Kryształ Olimpu, potężną broń należącą do władcy Olimpu. Udało mu się powstrzymać brata zanim ten zdążył zabić też jego. W ramach kary Zeus sprawił, że serce Hadesa przestało bić i tylko pocałunek prawdziwej miłości mógłby ruszyć je ponownie. Następnie rozbił kryształ, uniemożliwiając bratu jego naprawę bez bijącego serca. Ostatecznie Hades został skazany na rządzenie krainą zmarłych, Podziemiem.[1][2]

W pewnym momencie swojego życia Zeus poznał ludzką kobietę, która stała się matką jego syna, Herkulesa. Jako półbóg, Herkules miał za zadanie wykonać dwanaście prac, aby móc wstąpić na Olimp, spotkać ojca i stać się nieśmiertelnym.[3]

Po trzeciej klątwie Edytuj

Po pokonaniu Hadesa, Zeus pojawił się przed Killianem, kiedy ten ukończył swoją niedokończoną sprawę i wstąpił na Olimp. Bóg obiecał mu eskortować go do miejsca, które mu się należy. W nagrodę za pomoc w pokonaniu jego złego brata, Zeus pozwolił Killianowi wrócić do świata żywych.[2]

Magiczne umiejętności Edytuj

 • Nieśmiertelność - wieczne życie bez starzenia się. Jedyną bronią mogącą zadać śmiertelne rany jest Kryształ Olimpu.
 • Wskrzeszanie zmarłych - zdolność do przywrócenia zmarłego do życia.
 • Zatrzymanie bicia serca - zdolność zatrzymania bicia serca osoby, przez co ta nie jest w stanie odczuwać pozytywnych emocji.

Rodzina Edytuj

Kronos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hades †Zeus
 
 
 
ludzka kobieta
 
 
 
 
 
 
Herkules †


Przypisy:

 • Stałe linie oznaczają więzy krwi w relacji rodzic-dziecko
 • Linie przerywane oznaczają małżeństwa, zaręczyny oraz adopcje
 • † oznacza, że postać nie żyje
 • Zeus i matka Herkulesa nigdy się nie pobrali

Występy Edytuj

Dawno, dawno temu Edytuj

Sezon 5 Edytuj

Ciekawostki Edytuj

 • Zeus oparty jest na postaci o tym samym imieniu z mitologii greckiej oraz filmu Herkules Disneya.
 • Podczas castingów jego postać była znana jako "Książę Marcus".[4]
 • Notatka castingowa opisuje go jako "mężczyznę w wieku 30-40 lat. Wygląda i działa tak, jakby urodził się, by być królem. Jest mądry, przystojny i autorytatywny. Jest władcą, który wymierza surową sprawiedliwość, gdy jest to konieczne, ale zna również moc dobroci i przebaczenia".[4]

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 Tze Chun, Dana Horgan (scenariusz) & Steve Pearlman (reżyseria). (3 kwietnia 2015). "Nasz upadek". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 16.
 2. 2,0 2,1 Jerome Schwartz (scenariusz) & Craig Powell (reżyseria). (8 maja 2015). "Ostatnie namaszczenie". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 21.
 3. Andrew Chambliss, Dana Horgan (scenariusz) & Billy Gierhart (reżyseria). (13 marca 2015). "Zachody miłosne". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 13.
 4. 4,0 4,1 http://desperationandgin.tumblr.com/post/139935742388/a-little-more-casting-news-prince-marcus-late