FANDOM


Cenię ją bardziej niż złoto. Obiecałem, że oddam jej rękę tylko temu, kto będzie jej godzien.
Król Midas o swojej córce.[1]

Król Midas to postać pojawiająca się w serialu Dawno, dawno temu. Debiutuje w odcinku Pasterz pierwszego sezonu. W jego rolę wciela się Alex Zahara.

Historia Edytuj

Przed pierwszą klątwą Edytuj

W pewnym okresie swojego życia król Midas zdobył możliwość przemiany w złoto wszystkiego, czego dotknie swoją prawą dłonią. Obecnie nie wiadomo, jak wszedł w posiadanie takiej władzy. Aby nie zamieniać ludzi w złote posągi, nosi specjalne rękawice, które tłumią jego złoty dotyk.[2]

Po zdobyciu mocy Midas stał się celem wielu napadów, w tym jednego zorganizowanego przez Wesołą Kompanię Robin Hooda. Pewnego dnia, gdy został zaatakowany przez złodziei, uratował go rycerz imieniem Frederick, z którym była zaręczona jego córka, Abigail. Niestety, Midas przypadkowo dotknął Fredericka, zamieniając go w złoty posąg.[3][2]

Jakiś czas później, gdy królestwo króla George'a potrzebowało złota, władca starał się zawrzeć umowę z królem Midasem. Będąc świadkiem zwycięstwa syna George'a, Jamesa, w walce z trudnym przeciwnikiem, Midas zgodził się na oddanie złota jeśli Jamesowi uda się pokonać smoka dręczącego jego królestwo. Gdy książę zgodził się na walkę ze smokiem, Midas zamienił jego miecz w złoto, po czym odszedł. Jednakże chwilę później James został zabity, a w walce ze smokiem zastąpił go jego bliźniak. Po dostarczeniu głowy bestii Midasowi, król zaoferował księciu rękę swojej córki. Król George i "James" przystali na propozycję, a Midas był zadowolony z połączenia dwóch królestw.[1]

Podczas przyjęcia zaręczynowego dla Abigail i księcia Jamesa, król Midas witał gości przybywających do jego zamku. Władca przywitał księcia Karola i księżniczkę Leię, a następnie kazał służącemu ogłosić ich przybycie. Kiedy na bal przybyła królowa, mężczyzna, choć wyraźnie zaskoczony, podziękował jej za uhonorowanie jego córki swoją obecnością. Kobieta zaakceptowała jego komplementy, a następnie kazała swoim żołnierzom przeszukać zamek w poszukiwaniu bandytki, Śnieżki. Niedługo później Midas został poinformowany przez strażnika, że ​​Śnieżka została zauważona na terenie zamku. Król natychmiast kazał swoim żołnierzom uchwycić złodzieja. Po tym, jak królewna Śnieżka uciekła, księżniczka Leia została oskarżona o pomoc zbiegowi w ucieczce. Król Midas był świadkiem, jak Leia została wyprowadzona z przyjęcia przez strażników królowej.[4]

Rodzina Edytuj

 
Król Midas
 
 
 
nieznana kobieta
 
 
 
 
 
 
Frederick
 
Abigail
 
Książę
 
 


Przypisy:

 • Stałe linie oznaczają więzy krwi w relacji rodzic-dziecko
 • Linie przerywane oznaczają małżeństwa, zaręczyny oraz adopcje
 • † oznacza, że postać nie żyje
 • Abigail była zaręczona z Frederickiem
 • Abigail i Książę byli zaręczeni, ale nigdy się nie pobrali

Występy Edytuj

Dawno, dawno temu Edytuj

Sezon 1 Edytuj

Sezon 3 Edytuj

Sezon 4 Edytuj

Powieści graficzne Edytuj

Ciekawostki Edytuj

 • Król Midas oparty jest na mitologicznej postaci o tym samym imieniu.
 • Król Midas stracił lewą dłoń, choć nie wiadomo, w jaki sposób (zobacz zdjęcie
  3x21 Midas hand
  ).
 • Odstęp między pierwszym a drugim pojawianiem się Midasa wynosi pięćdziesiąt osiem odcinków. Jest to jedna z największych różnic między występami w serialu.

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 Andrew Chambliss, Ian Goldberg (scenariusz) & Victor Nelli (reżyseria). (4 grudnia 2011). "Pasterz". Dawno, dawno temu. Sezon 1. Odcinek 6.
 2. 2,0 2,1 David H. Goodman (scenariusz) & Dean White (reżyseria). (19 lutego 2012). "Co przydarzyło się Frederickowi?". Dawno, dawno temu. Sezon 1. Odcinek 13.
 3. Tze Chun, Scott Nimerfro (scenariusz) & Billy Gierhart (reżyseria). (12 kwietnia 2015). "Złote serce". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 18.
 4. David H. Goodman, Robert Hull (scenariusz) & Ron Underwood (reżyseria). (11 maja 2014). "Śnieżne zaspy". Dawno, dawno temu. Sezon 3. Odcinek 21.